Šokuje vás, jak rychle během hodiny stoupne teplota v autě

Pozor na to, že si jen odskočíte pro nějakou maličkost do obchodu, zatímco dítě spí - co když se nedostane zpátky včas?
Foto: istock.cz
Sdílej na facebooku
3. července  2018 
 14:00

Léto sotva pořádně začalo, a i v Česku přibývá případů, kdy rodiče nechají malé dítě v autě a jemu tam kvůli horku jde o život. Na Slovensku kvůli tomu malá dívka před několika týdny dokonce zemřela. Rodiče riziko podceňují, v autě se totiž za poměrně krátkou dobu udělá mnohem větší horko, než tuší. 

Při sedmdesáti stupních Celsia se toho děje poměrně hodně. Taková teplota postačí ke smažení vajec nebo ke zničení salmonel, člověku by mohla způsobit popáleniny třetího stupně.

Zhruba na takovou teplotu se po hodině stání na přímém slunci rozpálí palubní deska auta, stačí, aby se teplota vyšplhala přes pětatřicet ve stínu, což v letošních horkých dnech není zase tak vzácné. 

Tři věci, kterých se doktoři fakt bojí: Baterie z hraček, magnetické skládačky a bazény

Tři věci, kterých se doktoři fakt bojí: Baterie z hraček, magnetické skládačky a bazény

Co myslíte – je horší, když dítě spolkne všelijak tvarovaný šroubek, nebo hladkou malou baterii z nějaké hračky? Bohužel jednoznačně to druhé, protože…celý článek

Pokud v takovém autě zůstane dvouleté dítě, nepřežije déle než hodinu. Teplota vzduchu v autě bude v tu dobu přesahovat 45 stupňů, sedačky budou mít zhruba padesát. Malé dítě v autě něco takového nemusí přežít. A riziko vážného poškození zdraví, nebo dokonce smrti existuje i při teplotách o něco nižších. Pokud by auto stálo ve stínu, dítě v něm může přežít dvě hodiny. 

Pozor na nápad, že si jen odskočíte pro nějakou maličkost do obchodu, zatímco dítě spí – co když se nedostanete zpátky včas, protože se vám udělá špatně nebo vás něco zdrží? 

Připoutejte ho! 7 autosedačkových zásad, které mohou zachránit život

Připoutejte ho! 7 autosedačkových zásad, které mohou zachránit život

Bezpečnost potomků při cestování autem je pro každého zodpovědného rodiče samozřejmě prioritou. Používání dětských autosedaček je ze zákona povinné…celý článek

Teplota v autě může stoupnout, i když venku takové vedro není, protože jde o uzavřený prostor. Dítě v sedačce přitom nemá možnost úniku. Malé děti jsou vzhledem k vyššímu obsahu vody v těle mnohem zranitelnější než dospělí. Jsou totiž citlivější na změny teplot a přehřátí.

Zatím nebylo jasné, jak moc se auto v horku vlastně rozpálí, teď to ale ukázala rozsáhlá studie, která vznikla ve spolupráci vědců z arizonské státní univerzity a kalifornské univerzity v San Diegu. 

Čím menší auto, tím více se rozpálí

"Ukázalo se, že pro malé dítě může být smrtelné i to, když auto zaparkujete ve stínu," shrnula výsledky Nancy Selover, jedna z týmu odborníků. Ti porovnávali nejen teplotu v různých typech aut, ale také podmínky v autech s ohledem na celkové počasí. Mimo jiné je šokovalo, jak moc se rozehřejí vnitřní povrchy.

Platí také, že čím menší auto, tím rychleji se rozpálí. Nejde jen o samotné horko, ale vzhledem k uzavřenému prostředí také o to, že přestává člověku v takovém voze fungovat termoregulační systém, nakonec se nemůže potit a dochází k přehřátí orgánů a jejich nevratnému poškození. 

V USA ročně kvůli horku v autech zemře v průměru třicet až čtyřicet dětí, některé poté, co je rodiče v autě zapomenou, ale mnohé zemřou, protože otcové a matky podcení, jak rychle a jak moc může teplota ve voze stoupnout. 

Poměrně přesvědčivě to ukazuje také následující tabulka, kterou zveřejnili brněnští strážníci. Podle nich teplota v autě stoupá dokonce ještě rychleji. Právě v tomto městě nedávno policisté jedno takto ohrožené dítě zachránili – více se o tom psalo ZDE

Jak stoupá teplota v autě v závislosti na venkovní teplotě
Jak stoupá teplota v autě v závislosti na venkovní teplotě
Autor: Městská policie Brno

Chtěla miminku udělat radost. Místo toho ji odsoudil celý internet!

Chtěla miminku udělat radost. Místo toho ji odsoudil celý internet!

Některé ženy by možná raději neměly mít děti. Takhle reagovali lidé na sociálních sítích, když video uviděli. Matka v něm totiž koupe roztomilé miminko…celý článek

Čtyřměsíční holčička dokáže sama stát! Nebo to je trochu jinak?

Čtyřměsíční holčička dokáže sama stát! Nebo to je trochu jinak?

Zjevně: jiný kraj, jiný mrav. Zatímco zdejší kojenci se učí na hodinách plavání pro nejmenší zvykat si na vodu, hrát si v ní a potápět se, na Islandu…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku