Kde trvá mateřská nejdéle? Vyhrály Chorvatky, nejhorší je to v USA

Kde mohou být matky doma nejdéle?
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
17. září  2018 
 08:00

Bylo by příliš jednoduché říct, že nejlépe se matkám, potažmo i otcům, žije tam, kde je mateřská a rodičovská dovolená nejdelší. Protože ideálem je pružný systém, který umožňuje volit různé délky dovolené, případně bezproblémové střídání obou rodičů podle potřeb rodiny. Srovnání toho, jak mají mateřskou nastavenou v ostatních zemích je každopádně zajímavé! 

Sehnat a hlavně porovnat údaje o všech zemích není úplně jednoduché, například proto, že v mnoha z nich nerozlišují mateřskou a rodičovskou dovolenou jako v Česku. Ale pro hrubou představu následující porovnání v naší fotogalerii stačí. 

Zjistíte tak například to, že v Chorvatsku může matka být s dítětem na mateřské dovolené 410 dní a prvního půl roku bere 100 procent svého platu. V Česku sice trvá mateřská jen půl roku a za maximálně 70 procent platu, ale rodič může být doma s dítětem až čtyři roky. Co je lepší? 

Vědci mají jasno: Mít děti je ten úplně nejhorší nápad ze všech!

Vědci mají jasno: Mít děti je ten úplně nejhorší nápad ze všech!

Upozorňujeme, že následující článek je psán s nadsázkou. Ale to neznamená, že přinejmenším některé věci v něm nejsou pravda. celý článek

V několika zemích neznají vůbec žádnou mateřskou - krom USA, kde mají matky nárok pouze na pár týdnů neplaceného volna, sem patří například Svazijsko, Surinam a Lybie. 

Mateřská dovolená trvá půl roku, rodič bere až 70 procent mzdy. Může na ni nastoupit i otec, ale nejdříve 7. týden od narození dítěte a pak trvá už jen 22 týdnů. Pokud rodič nesplní podmínky, například domu zaměstnání nebo placení nemocenského pojištění, začne rovnou pobírat rodičovský příspěvek - ten činí celkem 220 tisíc korun a lze ho pobírat 6 měsíců až čtyři roky, v závislost na tom se mění výše měsíční dávky.

Branky, body, kokoti: Pozor na levný pivo, krásný holky a kecy o alimentech!

Branky, body, kokoti: Pozor na levný pivo, krásný holky a kecy o alimentech!

Až někde narazíte na ženu, která se svými dětmi žije tak trochu z ruky do huby, protože otec se někam ztratil a i kdyby ne, neplatí alimenty, nelitujte…celý článek

 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku