Zvukové pexeso, mluvící knížka, a navíc kvízy o mořském životě? Bereme!

Vyzkoušeli jsme tyhle novinky od Albi
Foto: Supermámy
Sdílej na facebooku
19. září  2018 
 12:00

Pexeso je taková klasika, která k dětství patří, ale aby vydávalo zvuky? Teď už ano – alespoň to, které v rámci edice Kouzelné čtení vydává Albi. My jsme doma s úspěchem vyzkoušeli to hudební, které děti bavilo, stejně jako hra Kouzelná zvířátka. A uspěla i klasika v podobě interaktivní knihy Hravá přírodověda, jejímž velkým kladem je mimo jiné fakt, že je pro děti šestileté a starší. 

Když jsem před pár lety kupovala elektronickou tužku jako nezbytnou pomůcku k tomu, abychom doma mohli používat knihy z edice Kouzelné čtení od Albi, nebyla jsem si jistá, jestli dělám dobře. 

Přece jen stála – a dodneška stojí – více než tisícovku. Plus každá knížka v průměru další tři až čtyři stovky, navíc jich nebylo na výběr zase tak moc. Vedle toho všechny cílily na předškoláky, takže to vypadalo na poměrně krátkodobou zábavu. Dneska už mám jasno: tahle investice se více než vyplatila. 

Příkladem budiž novinka nazvaná Hravá přírodověda, po které nadšeně sáhl sedmiletý syn, velký nadšenec pro rostliny a zejména zvířata. Nabízí skoro tři tisíce zvuků a textů, a je to tak svého druhu pořádná encyklopedie. Průvodcem je žalud Vendelín, ale nebojte, není to vůbec tak infantilní, jak to zní. Děti (doporučeno od šesti let výše) s ním procházejí různými biotopy, dozvědí se, co je živá a neživá příroda, jak se vyvíjí motýl, co je to potravní řetězec, jaké se u nás nacházejí horniny, nebo i to, co je vše potřeba udělat, aby na stole zavoněl čerstvě upečený chléb. U nás doma jednoznačný úspěch.

Ani ne tříletá dcera se nadchla pro "hru s puclíky" nazvanou Zvířátka v lese. Kombinuje tři dětské populární hry: loto, pexeso a puzzle, přičemž díky elektronické tužce mohou děti trénovat vizuální, ale i poslechovou paměť. Podobně jako to zaručuje Hudební pexeso, rovněž od Albi – díky němu se děti naučí poznávat zvuky 24 hudebních nástrojů. Obě tyto sady cílí na děti od tří let výše. 

Novinkou je u nás doma Kvído. Respektive hry z této řady. Momentálně se těšíme na titul Moje 1. kvízy: Mořský svět. Ten hodláme otestovat během naší letní dovolené. Zatím jen tolik: jde o vědomostní kvízové hry, v tomto případě pro děti od šesti let, přičemž na výběr je ze dvou obtížností. Děti hodí kostkou a podle obrázku na kostce odpovídají na otázky. Za správné odpovědi získají jeden dílek puzzle. Vyhraje ten, kdo jako první složí celý obrázek ze šesti dílků puzzle. To zní fajn! 

Není to moc složité? 

Snad jedinou nevýhodou je, že musíte myslet na to, aby tužka byla nabitá, a také musíte do ní přes počítač před prvním použitím každé hry nebo knihy stáhnout příslušný soubor z webu.

Dovedu si také představit, že některým rodičům se mluvící knihy a pexesa nebo předpřipravené kvízy mohou zdát málo tvořivé. A že by radši pro své děti vyrobili něco sami, případně že si s nimi budou raději sami číst a nenechají knihu, aby to dělala za ně. 

Ale to se přece vůbec nevylučuje. Jen ne každý je tak nápaditý a šikovný a beztak doma vyrobené hračky nejsou nutně zárukou většího úspěchu nebo lepšího výchovného působení. Pokud jde o čtení, my doma čteme s dětmi spoustu klasických knih a aspoň na chvíli se k tomu dostaneme každý den. Ale není nic špatného na tom, když člověk potřebuje například dopsat článek nebo dovařit večeři a potomek se zatím díky elektronické tužce a kouzelnému čtení dozví něco nového z říše zvířat. Vždyť to pak zase můžete probrat spolu. 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku