2x Petr Stančík: Fíla s Žofkou pro malé děti, H2O a poklad šíleného oka pro větší

Doporučujeme jako čtení pro školáky
Foto: Abramis
Sdílej na facebooku
22. listopadu  2018 
 12:00

Když chceme mít coby rodiče jistotu, že sáhneme po dobré knížce pro děti, jméno Petra Stančíka je zárukou, že se nespleteme. Skvěle se uvedl příběhy jezevci Chrujdovi, pokračoval dalšími tituly a momentálně jsou na trhu hned dvě jeho novinky - jedna pro děti řekněme těsně předškolní, druhá pro školáky. My už jsme se začetli do obou! 

Chcete tip na dětskou knížku plnou fantazie a hravé inspirace? Rádi doporučujeme titul Fíla, Žofie a Smaragdová deska. Jejím autorem  je právě Petr Stančík, ilustracemi ji doprovodila oceňovaná ilustrátorka Lucie Dvořáková. 

Sourozenci Fíla a Žofie mají problém: jejich maminka je smutná, protože ztratila zlatý prstýnek. Dvojčata to nechtějí nechat jen tak, ale na koupi nového prstýnku jim nestačí ani všechny jejich úspory v prasátku. Sourozenci se ale nevzdávají, seznámí se se záhadným hadem Uroborcem, který jim navrhne, že jim ukáže, jak se zlato vyrábí.

Knížky o Vánocích pro děti: Tyhle vám určitě doporučujeme

Knížky o Vánocích pro děti: Tyhle vám určitě doporučujeme

Jakmile se přiblíží Vánoce, začneme doma shromažďovat knížky na tohle téma a každý rok je znovu čteme. Většinou začínáme nejpozději se začátkem adventu.…celý článek

Společně s dvojčaty Fílou a Žofií mohou objevovat říši Alchymie a její svérázné obyvatele, luštit hádanky od Sfingy nebo třeba vyrobit Kámen mudrců, který proměňuje obyčejné kovy v ryzí zlato. Každá z kapitol je doplněna hravým kvízem, motivujícím děti k dalšímu rozvíjení příběhu.

Knížka vydaná nakladatelstvím Mladá fronta patří do vzácné skupiny knížek plných fantazie, dobrodružství, překvapení a laskavého vyprávění, které děti baví od první do poslední stránky. Novinka potěší nejen děti, ale také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné, a přitom podnětné čtení.

Knížka, která nás nadchla: Animalium prostě musíte mít

Knížka, která nás nadchla: Animalium prostě musíte mít

Na některé knihy se s dětmi těšíme ještě před tím, než vyjdou. Přesně takové je Animalium. Krásná výpravná kniha, kterou jsem už pár let okukovala…celý článek

A pokud máte děti o něco starší, řekněme mladší školáky, podstrčte jim něco ještě dobrodružnějšího. Řeč je o knize H2O a poklad šíleného oka, kterou rovněž napsal Petr Stančík a ilustrovala Galina Miklínová. 

Jde o pokračování loňské mimořádně povedené a úspěšné knihy H2O a tajná vodní mise, za kterou autoři mimo jiné dostali Zlatou stuhu pro nejlepší dětskou knihu. 

V nové knize kamarádi Hugo, Hubert a Ofélie vyráží za novým dobrodružstvím. Přestože kniha je zdařilou sci-fi, má i silný edukační náboj. Na mnoha místech dětem představuje věci a jevy, které jsou součástí reálného života, ale autoři je podávají odlehčenou formou, včetně netradičního obrazového doprovodu.

V názvu a vzorci vody H2O jsou ukryti hlavní hrdinové knihy - Hugo, Hubert a Ofélie. Vytvoří svůj klan a s pomocí „zmenšovátka“ podnikají dobrodružné výpravy. Proti nim stojí šílený profesor Hermenegild Vulpes, který s pomocí moderních technologií kuje proti školákům i celé společnosti pikle.

Hrátky s vodou

Obě knihy Petra Stančíka a Galiny Miklínové jsou také hrátkami s vodou, která, jak ukazují i poslední suché roky, je čím dál důležitější surovinou. Dílo, které vyšlo v nakladatelství Abramis - Petr Stančík, proto podpořila skupina Veolia Česká republika.

Takhle to vypadalo na křtu knihy H2O a poklad šíleného oka

Takhle to vypadalo na křtu knihy H2O a poklad šíleného oka • VIDEO: 

Petr Stančík je básník, prozaik, esejista a dramatik. Studoval na PedF UK a na DAMU, pracoval jako učitel, televizní režisér, textař a konzultant. Sestavil antologii české poezie Ryby katedrál (2001).

etektivní groteska Mlýn na mumie (2014), odehrávající se v české metropoli za prusko-rakouské války, mu vynesla ocenění Magnesia Litera 2015 za nejlepší prózu. Dětem věnoval sérii povídek o jezevci Chrujdovi (Jezevec Chrujda točí film, 2014; Jezevec Chrujda staví nejdřív urychlovač a pak zase pomalič, 2015; Jezevec Chrujda našel velkou lásečku, 2016; Jezevec Chrujda dobývá vesmír, 2017), interaktivní zeleninový thriller Mrkev ho vcucla pod zem (2013) či pohádku O díře z trychtýře (2016). Jeho poslední knížka pro děti H2O a tajná vodní mise byla oceněná Zlatou stuhou (2018).

Dinosaurium, Příběh života a krásná kniha Řeky. Tři skvělé tipy pro vaši knihovnu

Dinosaurium, Příběh života a krásná kniha Řeky. Tři skvělé tipy pro vaši knihovnu

Miluje vaše dítě zvířata, především ta vyhynulá a obří, o kterých vlastně úplně s jistotou nevíme, jak doopravdy vyhynula? Tedy dinosaury? Pak tu pro…celý článek

Jak obohatit slovní zásobu dítěte? Tohle rozhodně dělejte každý den!

Jak obohatit slovní zásobu dítěte? Tohle rozhodně dělejte každý den!

Řada studií prokázala, že nejlepší způsob, jak rozvíjet u dětí jazykové schopnosti, je prostřednictvím dialogu. Sledováním dětských pořadů v televizi…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku