Jak vychovat zdravé dítě? 5 jednoduchých rad přímo od lékařů!

Foto: istock
Sdílej na facebooku
28. září  2019 
 06:00
Když máte malé dítě, občas trochu ztrácíte rozum a tápete, co je vlastě správně. Jeden z největších strachů, které můžete jako rodič zažít, je, že vaše děťátko onemocní. Vaším úkolem je nepodléhat zbytečným obavám a snažit se dělat maximum pro to, aby se ratolesti vyvíjely správně a vyrostli z nich zdraví lidé. Čím jim k tomu můžete pomoci?

Zná to každá máma – potomek zakašle, je unavený, jeho tvář vypadá až moc bledá, stěžuje si na bolest hlavy nebo mu vyskočí znenadání teplota. Hlavou se okamžitě honí otázky: „Je to ještě normální?“ „Co se děje?“ „Neměli bychom zavolat doktora?“ Každý pediatr vám řekne, že naprostá většina podobných potíží není hned důvodem k panice. Existuje ale několik zásadních faktů o dětském zdraví, které by měli znát a dodržovat všichni rodiče. Které to jsou?

supermámy, dítě, děti, nemoc, zdraví, léky, rodiče

Neordinujte léky sami

Lékaři důrazně varují před domácí samoléčbou. Nikdy se nesnažte podávat dítěti jakékoli léky bez předchozí porady s lékařem. Pokud nějaký lék zabral u syna vaší sousedky nebo kamarádky a ta vám ho následně nabízí pro vaši ratolest, odmítněte. A to i v případě, že kamarádčin chlapeček měl úplně stejné příznaky, a jeho maminka proto dobře ví, „že tohle zaručeně pomůže“. Platí zkrátka pravidlo: žádné pilulky bez souhlasu a doporučení pediatra. Málokdo ví, že i zdánlivě neškodné kapky do oka nebo nosu mohou někdy napáchat více škody než užitku.

Posilujte imunitu

Jak na to, aby vaše dítě lépe odolávalo bacilům a jeho organismus dokázal účinně bojovat s viry a bakteriemi? Je vaším úkolem vytvořit ty nejvhodnější podmínky pro zlepšení přirozené obranyschopnosti. Jak tedy posilovat imunitní systém?

*Snažte se kojit alespoň do šesti měsíců věku dítěte.

*Dbejte na zdravé domácí prostředí – nepřetápějte místnosti, dostatečně větrejte, věnujte pozornost vlhkosti vzduchu, která by neměla být nižší než 50 %.

*Každý den choďte s dětmi ven, alespoň hodina na čerstvém vzduchu za každého počasí prospěje tělu i duši.

*Nezanedbávejte pravidelnou fyzickou aktivitu.

*Ujistěte se, že dítě dostatečně a dobře spí.

Takhle poznáte, že má dítě pravou chřipku. Jak ji léčit?

Takhle poznáte, že má dítě pravou chřipku. Jak ji léčit?

Právě vrcholí sezóna pravé chřipky. Největší zátěží je pro osoby s horší kondicí, starší lidi a taky malé děti. Jak poznáte, že má vaše dítě opravdovou…celý článek

Obrňte se trpělivostí

Některé zdravotní problémy, které se objeví v raném dětství a možná vám na čas zkomplikují život (koliky, poruchy imunity, alergie, intolerance některých potravin apod.), mohou samovolně vymizet s tím, jak dítě poroste. Nebo se alespoň výrazně zmírní příznaky a průběh takových potíží.

Nepodceňujte očkování

Masivní kampaň proti povinné vakcinaci dětí, kterou můžeme v posledních letech sledovat, zlobí a trápí řadu lékařů. Ano, očkování skutečně může přinášet v některých případech určitá rizika, je ale potřeba si uvědomit, že nenechat potomky očkovat proti závažným a smrtelným chorobám znamená mnohonásobně vyšší nebezpečí. I v civilizovaných a kulturně vyspělých zemích představují dnes nemoci jako tetanus, záškrt, mozková obrna nebo tuberkulóza aktuální hrozbu a vážný problém.

Proč by děti moc neměly jíst kukuřičné lupínky

Všímejte si příznaků

Samozřejmě i přes tu nejlepší péči a dokonalá preventivní opatření se stane, že dítě onemocní. Je to normální a v podstatě přínosné, jelikož se stále vyvíjí a buduje si imunitní systém, který se každým setkáním s bacily trénuje a posiluje. Každý rodič by měl být schopen rozeznat varovné příznaky nejčastějších dětských chorob a vyhodnotit, kdy je na místě vyhledat rychle lékaře. Snadno se totiž může stát, že zaměníte například běžnou virózu s rotavirovou infekcí (horečka, nechuť k jídlu, zvracení a průjem, celková slabost, rýma a kašel) nebo s bronchitidou (vysoká horečka, potíže s dýcháním, kašel, schvácenost a únava, bolesti hlavy, pocení, změna barvy kůže).

Které největší chyby dělají rodiče při podávání léků dětem? Tohle nezkoušejte!

Které největší chyby dělají rodiče při podávání léků dětem? Tohle nezkoušejte!

Upřímně – vyznáte se v dávkování všech léčivých přípravků, ať už na snížení horečky, při průjmu, kašli nebo třeba léčbě alergií? Dodržujete pokyny…celý článek

Překvapení! 10 potravin, které děti do jednoho roku nesmějí. Co jim hrozí?

Překvapení! 10 potravin, které děti do jednoho roku nesmějí. Co jim hrozí?

Váš potomek bude pravděpodobně chtít ochutnat vše, co uvidí jíst vás, ale nezapomínejte, že ne vše se pro něj hodí. Že malému dítěti neprospějí kořeněná…celý článek

Rodičovský omyl! 10 jídel, která nejsou pro děti tak zdravá, jak myslíte

Rodičovský omyl! 10 jídel, která nejsou pro děti tak zdravá, jak myslíte

Chcete, aby vaše dítě jedlo zdravě, ale nepřeháníte to? Jen se vždycky snažíte mu nabídnout to, co považujete za zdravější variantu? Pozor na to, dost…celý článek

 

 

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku