Co všechno by měl vědět učitel o vašem dítěti? Tohle mu prozraďte!

Foto: istock
Sdílej na facebooku
24. srpna  2019 
 06:00

Jak jednat s pedagogem svého potomka? V každém případě je důležité nebránit se komunikaci a navázat vstřícný vztah. Zde máte seznam šesti důležitých věcí, které byste s ním určitě měli zavčasu probrat.

Možná si to vůbec neuvědomujete, ale váš přístup k učitelům dokáže zásadně ovlivnit fungování, výkony i spokojenost dítěte ve škole. Přestože je učitel odborníkem na vzdělávání, o vaší ratolesti toho nikdo neví víc než vy sami. Tím, že mu sdělíte důležité informace o osobnosti potomka, jeho zvycích a vlastnostech, usnadníte mu práci a zároveň prokážete službu samotnému dítěti. Na případné problémy nebo nedostatky dítěte pak bude nejspíše jinak nahlíženo, případně na něj bude pedagog brát v určitých záležitostech ohled nebo mu přizpůsobí některé aspekty výuky.

Učitel jako partner

Výzkumy ukazují, že žáci a studenti pracují poctivěji a vykazují mnohem lepší studijní výsledky, když jejich rodiče spolupracují s pedagogy a plní roli jejich partnerů. Právě začátek školního roku je ideální příležitostí a tím nejvhodnějším časem pro zahájení přátelského dialogu s učitelem vašeho dítěte. Nejste si jisti, kde a jak začít? Možná vám pomůže výčet těch nejdůležitějších informací, které se vyplatí s ním sdílet. Nezamlčujte nic, co by mu pomohlo lépe porozumět potřebám a případným „zvláštnostem“ dítěte a vytvořit pevné základy úspěšné vzájemné spolupráce během celého školního roku.

...

Zdravotní stav:

Učitel nebo učitelka by měli vědět, zda je vaše dítě na něco alergické, zda trpí astmatem a používá inhalátor nebo zda ho trápí závažnější zdravotní potíže, například diabetes nebo jiné chronické onemocnění. Je rovněž užitečné informovat o psychickém stavu potomka, například v případě, že mu bylo diagnostikováno ADHD nebo jiná specifická porucha chování nebo učení (dyslexie, dysgrafie…), jelikož tyto poruchy mohou výrazně ovlivňovat chování, pozornost, paměť i schopnost učení.

Situace v rodině:

Na rovinu řekněte učiteli, že se ve vaší rodině děje cokoli neobvyklého nebo prochází nějakou zásadní změnou (narození mladšího potomka, rozvod, úmrtí), která by mohla negativním způsobem ovlivnit chování dítěte. A udělejte to i v případě, když se vám na první pohled zdá, že ratolest neřeší žádný problém a se situací se dobře vyrovnala. Učitel pak bude pozorněji sledovat případné změny v chování.

7 nelogických hlášek rodičů a učitelů. Taky je používáte?

7 nelogických hlášek rodičů a učitelů. Taky je používáte?

Podivné  a tak trochu nelogické věty slýcháme od rodičů celý život. Některé nám zůstaly tak zaryté v mysli, že je chtě nechtě jednou řekneme i svým…celý článek

Povahové rysy:

Máte doma temperamentního divocha, veselého a bezstarostného bohéma nebo zakřiknutého snílka? Možná je vaše dcera až bolestně plachá a bojí se, že si ve škole bude jen těžko hledat nové přátele. Nebo jste byli ve školce pravidelně „na koberečku“ kvůli synovým hysterickým záchvatům vzteku spojeným se škrábáním a kousáním a trnete hrůzou, že stejné to bude i ve škole? Nezapomeňte o podobných potížích informovat učitele dříve, než se reálně objeví.

Silné a slabé stránky:

Každé dítě je naprosto odlišná osobnost a učitelé k dětem tak obvykle přistupují. Jenže když mají takových osobností ve třídě pětadvacet, ne vždy je to bez komplikací. Příklad? Vaše dcera je nadšená do matematiky, ve které skutečně vyniká, jenže má přímo panickou hrůzu číst nahlas. Případně váš synek miluje, když může cokoli tvořit nebo kreslit, ale nechce ani slyšet o biologii a fyzice. Pokud na takové věci upozorníte učitele předem, bude mít více času připravit se na případné problémy a popřemýšlet nad výkladem. Mnohdy stačí jen trošičku více pozornosti nebo lehké „pošťouchnutí“ a budete překvapeni, jak rychle se dítě v neoblíbených předmětech zlepší. Nebo ho dokonce zaujmou.

Tohle byste měli vědět, vzkazují učitelé rodičům svých žáků!

Tohle byste měli vědět, vzkazují učitelé rodičům svých žáků!

Nechce se učit? Stěžuje si na přísné učitele? Nosí domů poznámky? Než se rozhodnete vyrazit do školy, zamyslete se, kde může být chyba. Přečtěte…celý článek

Styl učení:

Strávili jste spoustu času učením svých dětí, byli jste jejich průvodcem a oporou od tréninku čúrání na nočníku až po vázání tkaniček, takže máte dokonalou představu o tom, jak rychle a jakým způsobem se dokážou učit novým věcem, co na ně zabírá, čím je zaujmout, z čeho jsou otrávené a jak je nadchnout. Pokud se vaše ratolest učí lépe přímo praxí, tedy prostřednictvím praktických činností, než pasivním nasloucháním nebo čtením, vysvětlete to učiteli a podělte se s ním také o své vlastní „vzdělávací strategie“, o kterých jste v průběhu let zjistili, že dobře na vaše dítko fungují.

Zvláštní zájmy:

Myslíte si, že záliby a koníčky vašeho potomka nejsou přece pro jeho pedagoga nijak zajímavé? Omyl. Když se dozví více o tom, co jeho žáky baví a zajímá, může mu to pomoci vytvořit lepší atmosféru ve třídě. Naváže díky tomu snadněji s dětmi otevřenější a uvolněnější vzájemný vztah. Neváhejte proto přiznat, že syn je vášnivým čtenářem a milovníkem superhrdinů z komiksů a dcera nadaná malířka nebo zpěvačka.

Školní retro: 15 věcí, které jste nejspíše do školy nosili taky

Školní retro: 15 věcí, které jste nejspíše do školy nosili taky

Pamatujete na náladu z doby, kdy jste sam chodili do školy? Připomeňte si ji i díky fotkám retro školních pomůcek. Zatímco dnešní děti nosí do školy…celý článek

Tohle nikdy neříkejte! Slova, kterými rodiče dětem ubližují ze všeho nejvíc

Tohle nikdy neříkejte! Slova, kterými rodiče dětem ubližují ze všeho nejvíc

Člověk není superman. Rodič už vůbec ne. Jsou ale chyby, kterými svým dětem stavíme do cesty překážky vysoké jako Himálaj a přitom o tom ani nevíme.…celý článek

Chcete mít doma jedničkáře? Udržujte dobré vztahy s učiteli!

Chcete mít doma jedničkáře? Udržujte dobré vztahy s učiteli!

Komunikujte, buďte vstřícní a snažte se ovládat své emoce, i když třeba s lecčím nesouhlasíte. Ptáte se, v čem to vám i dítěti pomůže, pokud jde o…celý článek

 

 

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku