Vzkaz pro rodiče dospívajících: Nebombardujte otázkami, respektujte soukromí, naslouchejte!

Foto: istock
Sdílej na facebooku
17. března  2020 
 06:00

Jak nepokazit vzájemný vztah a zůstat si blízko i v kritické době, kdy se z roztomilých mazlíků stávají nevyzpytatelní a popudliví puberťáci?

Nastane to obvykle mezi devátým a dvanáctým rokem, kdy se poddajné a přítulné ratolesti, ochotné sdílet s námi veškerá svá tajemství, začnou před očima měnit k nepoznání. Tomuto období se odborně říká prepuberta a poznáte ji tak, že z milého dítěte, které zbožňuje své rodiče a považuje je za nedotknutelné modly, se zčistajasna vyklube jedinec, který s nimi naopak nechce mít téměř nic společného, zásadně nesouhlasí s tím, co si „trapní staříci“ myslí, odmlouvá a kritizuje. Potomek v tomto věku prodělává řadu změn, vyvíjí se fyzicky, emočně i sociálně, probíhá bouřlivý rozvoj kognitivních schopností. Začíná bojovat za vlastní nezávislost a snaží se zjistit, jak daleko může posouvat hranice a limity, které stanovili máma s tátou. Udržet pevný vzájemný vztah založený na důvěře není v tomto čase „rebelství“ vůbec snadné. Jak k takovému úkolu přistoupit a komunikovat s dospívajícím dítětem, abyste nezničili láskyplné pouto mezi vámi?

...
...
Autor: istock

1. Měli byste dokázat respektovat měnící se potřeby dítěte, zejména jeho touhu po větší míře nezávislosti a samostatnosti. Nechte mu volnější pole působnosti, vytvářejte příležitosti, aby se mohlo svobodně realizovat a dělat vlastní rozhodnutí (a samozřejmě pak nést jejich následky).

2. Ignorujte nebo aspoň nedramatizujte emoční vzplanutí, afektivní jednání nebo záchvaty vzteku, nenechte se zatáhnout do konfliktu. Kdykoli se dítě staví do opozice, jednejte s chladnou hlavou, nezvyšujte hlas, nekřičte a nevyhrožujte. Použijte věcné argumenty, nabídněte podporu a pomoc, ve vyhrocené situaci odejděte z místnosti.

3. Nevynucujte si komunikaci. Doby, kdy vám vaše ratolest svěřila každé trápení a tajemství, jsou pryč. Zakažte si všetečné otázky, pozor na přehnanou zvědavost. Čím víc budete naléhat a vyzvídat, tím je pravděpodobnější, že dítě od rozhovorů s vámi odradíte.

5 chyb, které nechte dělat svoje dospívající děti. Pomůže jim to!

5 chyb, které nechte dělat svoje dospívající děti. Pomůže jim to!

Rodiče většinou chtějí pro své děti to nejlepší. Logicky – takže se jim snaží v životě všelijak pomáhat. Bohužel pokud to přeženou, paradoxně svým…celý článek

4. Přimět dospívající dítko, aby se otevřelo a rozpovídalo, bývá občas zapeklité a chce to chytrou a promyšlenou strategii. Konec bombardování otázkami na školu a domácí úkoly, naučte se místo toho, jak být co nejlepším a pozorným posluchačem. Pokud si jen sednete a soustředěně posloucháte, často se o světě a myšlenkách své ratolesti dozvíte mnohem víc.

5. Vždycky buďte připraveni poskytnout podporu a pomoc, přispět dobrou radou, utěšit, nikdy se ale nesnažte řešit veškeré těžkosti, problémy a nedorozumění potomků za ně. Jen tak se naučí vypořádávat se s potížemi vlastními silami a zdokonalí si díky tomu nepostradatelné sociální a komunikační dovednosti.

6. Nebojte se intimních a ožehavých témat. Jednejte s dětmi na rovinu, pravdivě odpovídejte na otázky, se kterými se na vás obracejí, diskutujte otevřeně, a to i o věcech, které třeba byly dosud tabu. Nezapomeňte, že vaše dítě se rozvíjí, rozšiřuje si přehled o dění kolem sebe, začíná objevovat nové souvislosti, osvojuje si důležité hodnoty, a k tomu všemu potřebuje znát váš názor a pohled na konkrétní skutečnosti (přestože to nedává najevo). U témat, kde to jen trochu jde, vsaďte na nadhled a humor.

Proč se mi vysmívají? Nejčastější problémy teenagerů s přáteli!

Proč se mi vysmívají? Nejčastější problémy teenagerů s přáteli!

Čím větší dítě, tím větší starosti? Něco na tom bude. Život dospívajících bývá jako na horské dráze a přináší celou řadu konfliktů a dalších…celý článek

Pět důvodů, proč milovat své puberťáky, i když vám pijou krev!

Pět důvodů, proč milovat své puberťáky, i když vám pijou krev!

Kromě toho, že jsou neuvěřitelně náladoví, protivní, otravní, urážliví, egoističtí, nevyzpytatelní a drzí, jsou vaši dospívající potomci rovněž zajímavými,…celý článek

Vašim dětem je 12? Tohle všechno se najednou změní! Jak to přijmout?

Vašim dětem je 12? Tohle všechno se najednou změní! Jak to přijmout?

Pokud máte potomky, kterým je právě teď dvanáct, pak asi procházíte menší rodičovskou krizí, protože si uvědomujete, že jako mávnutím kouzelného proutku…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku