Rodiče jsou naivní, matky převzdělané, děti nezvládají, tvrdí pedagog. A co otcové?

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
3. srpna  2017 
 20:00

Debata o tom, zda dvouleté děti patří do školek, nebo ne, nebere konce. Nově se k ní přidal pedagog Marek Herman, který se zabývá vzděláváním předškolních dětí. S ním si člověk připadá skoro jako v 19. století – v jeho představách ženy patří k plotně a dětem, nemají se moc vzdělávat a coby matky mají být něžné, zatímco tátové přísní. Už dlouho mě nic tak nevytočilo tak jako jeho slova, která pronesl v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. 

Pane učiteli, mám čtyři děti, ale taky mám ráda svou práci, co se mnou? Zůstat celkem jedenáct let doma, jak doporučujete, to by mi asi hráblo. 

Zajímalo by mě, co říká Marek Herman, vysokoškolský pedagog z Olomouce, svým studentkám. Jestli jim vedle pedagogiky hustí do hlavy i to, že by měly být s každým dítětem tři roky doma, a zda taky shazuje jejich studia stejně, jako to učinil v rozhovoru pro webový deník. 

Školka a celoživotní následky

Podle spoluautora petice Dvouleté děti do školky nepatří musí rodiče, kteří dítě do kolektivu stejně pošlou, počítat s tím, že si potomek odnese celoživotní následky. Následuje popis obří školkové třídy a uštvaných učitelek. Tím vším se bude takový dvouletý capart zoufale trápit.

Kupodivu se to asi nějak změní úderem třetích narozenin, kdy dítě naopak do školky rozhodně patří. Nebylo by spíše na místě zkusit vymyslet, jak změnit školky, aby byly vstřícnější? Nehledě na to, že i taková zařízení už dneska existují. A ještě jedna věc: školky pro dvouleté budou jen možnost, nikoli povinnost. 

Na vlastní kůži: 10 rozdílů mezi tím, když máte dítě ve 20 a ve 40

Na vlastní kůži: 10 rozdílů mezi tím, když máte dítě ve 20 a ve 40

Taky stále dokola čtete, jak si starší matky z řad celebrit své mateřství pochvalují, jak je děti donekonečna nabíjejí energií a jak je to celé bez…celý článek

Jenže jak říká Marek Herman, rodiče mají o výchově naivní představy. Navíc "maminky si otevřou internet a tam si najdou nějaké novinky o výchově a podle toho jedou", ženské jedny nezodpovědné. Jako by nestačilo, že předtím studují. "Máme převzdělané mámy, rozpadlé rodiny, 47 procent samoživitelek," řekl pro Aktuálně.cz, aniž tuhle pozoruhodnou myšlenku nějak dále rozvinul.

S výjimkou toho, že dnešním dětem podle něj chybí řád, protože s nimi rodiče pořád diskutují. Možná by stálo za to vrátit se k rákosce? Ačkoli pan učitel v tom má nějaký zmatek, protože o kus dál říká, že matky (protože ty má nějak na mušce víc) na děti pořád křičí. Každopádně matky mají být něžné, otcové přísní. Marek Herman by podle svých slov ženám přál, aby firmy nabízely částečné úvazky ˜– problém je v tom, že jeho postoj něčemu podobnému rozhodně nepřeje.

Pro připomínku – takhle nějak vypadá den s batoletem:

Proč se s malým dítětem vážně nedá nic stihnout • VIDEO: 

A myšlenka, ať si užívají v mateřských centrech? Fajn, ale ta všude nejsou a rodičovská někde na sídlišti v severních Čechách, to může být zvláštní druh pekla. Ještě bych ráda připomněla, že tři až čtyři roky doma často vedou k tomu, že žena už nikdy nenajde pořádnou práci. 

Co je jinde? To mě vážně nezajímá

Perel je mezi slovy Marka Hermana více. Namátkou? "Ředitelka jedné školky se mě ptala, jestli mohou mít děti ochablé mimické svaly v obličeji. Že je vychovávají dva tatínkové gayové a jí se zdá, že děti nereagují. A já říkám, že je to možné, protože chlapi se projevují jinak." Nebo: "Otcovská dovolená? Nesmysl."

Případně: "Nemám relevantní výzkumy, mám intuici a zkušenost z toho, jak je to tady." Co je v jiných zemích, ho nezajímá, jak přiznává. 

Takže asi tak. 

Babi, tohle fakt ne! Čím nás šokovali nebo naštvali prarodiče našich dětí

Babi, tohle fakt ne! Čím nás šokovali nebo naštvali prarodiče našich dětí

Jak to máte s prarodiči, pokud jde o přístup k vnoučatům? Jste vděční za to, že vám s dětmi více či méně pomáhají, a tak neřešíte, že někdy dělají…celý článek

7 mateřských tabu: K čemu se matky přiznaly? Čínská polévka, křik na děti i den s DVD

7 mateřských tabu: K čemu se matky přiznaly? Čínská polévka, křik na děti i den s DVD

Když se člověk začte do některých webových diskusí matek, snadno propadne malomyslnosti. Mnohé matky jako by se předháněly v tom, která je dokonalejší.…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku