Pozor, sedí vaše dítě mezi patami? Odnaučte ho to, ničí si zdraví

Špatný posez škodí kyčlím, kotníkům i svalům na noze
Foto: Radka Wallerová/Supermámy
Sdílej na facebooku
7. října  2019 
 06:00

Když roční dítě sedí mezi patami tak, že zaujímají polohu jako písmeno "w", není to ideální, ale dá se doufat, že z toho vyroste. Ale pokud tak při hře i jindy sedí dítě dvouleté a starší, je to špatně, protože to ohrožuje jeho budoucí motorický vývoj. Podobně škodlivý je také takzvaný překážkový sed. Jak by dítě mělo sedět správně a jak mu k tomu pomoci? 

Malé děti si sedají tak, jak jim je to nejpohodlnější. Nepřemýšlejí nad tím, jak to vypadá, ani nad tím, zda je to zdravé. Mnohé z nich volí sed mezi patami, který by je však rodiče měli raději odnaučit. Protože jinak děti ohrožují vývoj kyčlí a zadělávají si na motorické problémy při chůzi či běhu – do budoucna. Navíc se v této poloze přetěžují svaly i kotníky. 

Podívejte se do FOTOGALERIE, jak má dítě sedět a jak ne.

"Dětí, které si sedají tímto způsobem, je velké množství, ale tento způsob sedu není hodnocený jako správné držení těla. Dítě, které volí sed mezi paty, nedokáže dostatečně zpevnit bříško, pánevní svaly, svaly zad a podobně," vysvětlila fyzioterapeutka Iva Bílková s tím, že děti takovou polohu volí, protože jsou v ní stabilnější. "Navíc vnitřní rotace v kyčli, která je bezpochyby přítomna při tomto sedu na obou kyčlích, nemá příznivý vliv pro formování tvaru hlavice stehenní kosti a jamky v pánevní kosti," dodala. 

Podobně nevhodný jako sed mezi patami je i takzvaný překážkový sed, což je vlastně jiná varianta sedu mezi patami. Opět zde jedna nožička lépe fixuje pánev, kvůli čemuž je sed sice pevnější, ale kyčelní kloub se opět dostává do úplně špatné polohy. 

Pobavte se! 28 tipů, jak se raději nikdy nestarat o miminko!

Pobavte se! 28 tipů, jak se raději nikdy nestarat o miminko!

Ať už máte doma malinké miminko nebo poněkud odrostlejší potomky, bezpochyby vás někdy přepadaly a stále přepadají pochybnosti ohledně toho, zda se…celý článek

Sed v nevhodné poloze navíc nevhodně zatěžuje i páteř dítěte, které má tendenci se hrbit a být "do oblouku". Děti, které jsou zvyklé získávat stabilitu pomocí sedu mezi patami, mají navíc v pozdějším věku problémy držet rovnováhu při normálním sedu a přidržují se rukama i na židli, což jim komplikuje práci. 

Mnohem zdravější je, když bude dítě při hře sedět v tureckém sedu, v bočním sedu nebo i zkrátka tak, že bude mít nohy natažené před sebou. Jak ho to naučit? Musíte mu to neustále připomínat, nebojte se mu říci, že má nohy ve špatné poloze, a sami mu ukažte, jak by mohlo sedět jinak.

Jak pomoci miminku, aby se správně vyvíjelo. Můžete se podívat. 

Jak pomoci miminku, aby se správně vyvíjelo • VIDEO: 

Kontroverzní otázka: Líbáte své děti na rty? Jako Victoria Beckham

Kontroverzní otázka: Líbáte své děti na rty? Jako Victoria Beckham

Ano, je to krásné! Ne, proboha, proč to dělá? Tak nějak by se daly shrnout reakce, které vzbudila někdejší zpěvačka a dnes módní návrhářka Victoria…celý článek

Kate a William řeší s dětmi stejné problémy jako všichni rodiče světa. Jak?

Kate a William řeší s dětmi stejné problémy jako všichni rodiče světa. Jak?

Je svým způsobem uklidňující, že snad nejsledovanější rodičovský pár světa – Kate Middleton a princ William – řeší s dětmi stejné situace…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku