Kůstek: Dětský komiks, který se dostal mezi stovku nejlepších knih století

Už jste četli tenhle komiks? To si dejte!
Foto: Supermamy.cz
Sdílej na facebooku
24. ledna  2019 
 06:00

Znáte fantasy komiks Kůstek? Ve světě je tahle kniha dávno ceněnou legendou, ale spousta českých dětí ji nezná, a to je rozhodně škoda. Po několika letech od minulého černobílého vydání přichází nakladatelství CrewKids s Kůstkem v barvě. Cílí na děti od osmi let výše a my bychom řekli, že je to bude bavit.

Mrzí vás, že děti nečtou zdaleka tolik, kolik byste rádi, a nevíte, jak je k tomu nenásilně přimět, aniž byste jim písmenka zprotivili? Máme tip, který by mohl zabrat. Podstrčte jim komiks! Konkrétně Kůstka, kterého před časem časopis Time zařadil do stovky nejlepších knih minulého století – poprvé se na amerických pultech kniha objevila v roce 1991. 

Dílo Jeffa Smithe získalo celou řadu ocenění, o to paradoxnější je, že se svého času dostalo na seznam knih, které naopak chtěla část rodičů zakázat kvůli přílišnému násilí. Je pravda, že příběh rozložený do devíti knih je postupem času temnější a temnější, ale bát se ho rozhodně není třeba. Násilí tam není moc, není samoúčelné a slouží příběhu.

Právě o téhle knížce, respektive o celém příběhu, se říká, že znovu naučila americké děti číst. 

Kůstek dorazil v barvě

Kůstek: Útěk z Kůstkova
Kůstek: Útěk z Kůstkova
Autor: Crew Kids
Není divu, zkuste se začíst, tenhle fantasy příběh chytne nejspíše i vás, a to nejen díky příběhu samotnému, velkou roli hraje i dynamická kresba. Celá série u nás už jednou vyšla, a to v původní černobílé verzi – a teď vychází znovu v kolorovaném vydání, které osloví také mladší publikum. To se povedlo nad očekávání zejména v USA, kde kolorovaný Kůstek odstartoval vlnu zájmu o komiksy pro děti. K mání jsou zatím první dva celobarevné díly: Útěk z Kůstkova a Velké kraví dostihy. 

Kdo nebo co to vlastně je ten Kůstek, nebo tedy Kůstci? Podivná a nikde jinde neviděná rasa bytostí s mnoha lidskými vlastnostmi. Tři z nich – Ferdu, Švandu a Podfu – vyhnali z jejich vesnice, a tak se musí vydat přes velikou poušť. Bratranci se nakonec sejdou na ranči spravovaném drsnou Babčou Ben a její milou vnučkou Trnkou. Kůstci však nevědí, že už jim temné síly šlapou na paty a jejich dobrodružství sotva začíná!

Kůstek 2: Velké kraví dostihy
Kůstek 2: Velké kraví dostihy
Autor: Crew Kids
Narazí mimo jiné na lidskou rasu, na Krysáky, na přetřes přijdou i draci. A hlavně: je tu hrozivý Pán kobylek, který se chce zmocnit celého světa – a právě tři Kůstci mu to budou chtít zatrhnout. A to je teprve začátek! Je to napínavé a přitom vtipné! Ostatně – jeden citát za všechny: "Miluju Kůstka, Kůstek je skvělej!" To prohlásil Matt Groening, tvůrce Simpsonových. 

Kůstek 1: Útěk z Kůstkova (nové barevné vydání), napsal a ilustroval Jeff Smith, přeložil Michal Bronec, vydal CrewKids 2018, doporučená cena 249 Kč.

Kůstek 2: Velké kraví dostihy (nové barevné vydání), napsal a ilustroval Jeff Smith, přeložil Michal Bronec, vydal CrewKids 2018, doporučená cena 249 Kč.

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku