Kůstek: Dětský komiks, který se dostal mezi stovku nejlepších knih století

Už jste četli tenhle komiks? To si dejte!
Foto: Supermamy.cz
Sdílej na facebooku
24. ledna  2019 
 06:00

Znáte fantasy komiks Kůstek? Ve světě je tahle kniha dávno ceněnou legendou, ale spousta českých dětí ji nezná, a to je rozhodně škoda. Po několika letech od minulého černobílého vydání přichází nakladatelství CrewKids s Kůstkem v barvě. Cílí na děti od osmi let výše a my bychom řekli, že je to bude bavit.

Mrzí vás, že děti nečtou zdaleka tolik, kolik byste rádi, a nevíte, jak je k tomu nenásilně přimět, aniž byste jim písmenka zprotivili? Máme tip, který by mohl zabrat. Podstrčte jim komiks! Konkrétně Kůstka, kterého před časem časopis Time zařadil do stovky nejlepších knih minulého století – poprvé se na amerických pultech kniha objevila v roce 1991. 

Knížka, která nás nadchla: Animalium prostě musíte mít

Knížka, která nás nadchla: Animalium prostě musíte mít

Na některé knihy se s dětmi těšíme ještě před tím, než vyjdou. Přesně takové je Animalium. Krásná výpravná kniha, kterou jsem už pár let okukovala…celý článek

Dílo Jeffa Smithe získalo celou řadu ocenění, o to paradoxnější je, že se svého času dostalo na seznam knih, které naopak chtěla část rodičů zakázat kvůli přílišnému násilí. Je pravda, že příběh rozložený do devíti knih je postupem času temnější a temnější, ale bát se ho rozhodně není třeba. Násilí tam není moc, není samoúčelné a slouží příběhu.

Právě o téhle knížce, respektive o celém příběhu, se říká, že znovu naučila americké děti číst. 

Kůstek dorazil v barvě

Není divu, zkuste se začíst, tenhle fantasy příběh chytne nejspíše i vás, a to nejen díky příběhu samotnému, velkou roli hraje i dynamická kresba. Celá série u nás už jednou vyšla, a to v původní černobílé verzi – a teď vychází znovu v kolorovaném vydání, které osloví také mladší publikum. To se povedlo nad očekávání zejména v USA, kde kolorovaný Kůstek odstartoval vlnu zájmu o komiksy pro děti. K mání jsou zatím první dva celobarevné díly: Útěk z Kůstkova a Velké kraví dostihy. 

Kdo nebo co to vlastně je ten Kůstek, nebo tedy Kůstci? Podivná a nikde jinde neviděná rasa bytostí s mnoha lidskými vlastnostmi. Tři z nich – Ferdu, Švandu a Podfu – vyhnali z jejich vesnice, a tak se musí vydat přes velikou poušť. Bratranci se nakonec sejdou na ranči spravovaném drsnou Babčou Ben a její milou vnučkou Trnkou. Kůstci však nevědí, že už jim temné síly šlapou na paty a jejich dobrodružství sotva začíná!

Narazí mimo jiné na lidskou rasu, na Krysáky, na přetřes přijdou i draci. A hlavně: je tu hrozivý Pán kobylek, který se chce zmocnit celého světa – a právě tři Kůstci mu to budou chtít zatrhnout. A to je teprve začátek! Je to napínavé a přitom vtipné! Ostatně – jeden citát za všechny: "Miluju Kůstka, Kůstek je skvělej!" To prohlásil Matt Groening, tvůrce Simpsonových. 

Kůstek 1: Útěk z Kůstkova (nové barevné vydání), napsal a ilustroval Jeff Smith, přeložil Michal Bronec, vydal CrewKids 2018, doporučená cena 249 Kč.

Kůstek 2: Velké kraví dostihy (nové barevné vydání), napsal a ilustroval Jeff Smith, přeložil Michal Bronec, vydal CrewKids 2018, doporučená cena 249 Kč.

Kniha H.U.D.B.A. přináší čtení o zvucích, skladbách a muzice, jaké tu zatím nebylo

Kniha H.U.D.B.A. přináší čtení o zvucích, skladbách a muzice, jaké tu zatím nebylo

Je tu H.U.D.B.A. aneb harmonicky unikátní defilé bombastické akustiky. Vyšla další z řady úspěšné S.E.R.I.E., která přibližuje dětem a mládeži různá…celý článek

Komiksy nejsou jen četbou pro děti! České talenty mizí, tvrdí zakladatelka festivalu Frame

Komiksy nejsou jen četbou pro děti! České talenty mizí, tvrdí zakladatelka festivalu Frame

První listopadový víkend se promění pražské Karolinum v ráj komiksu. Festival Frame představí špičky svého oboru z Čech i ze zahraničí. Jsou tuzemští…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku