Kůstek: Dětský komiks, který se dostal mezi stovku nejlepších knih století

Už jste četli tenhle komiks? To si dejte!
Foto: Supermamy.cz
Sdílej na facebooku
24. ledna  2019 
 06:00

Znáte fantasy komiks Kůstek? Ve světě je tahle kniha dávno ceněnou legendou, ale spousta českých dětí ji nezná a to je rozhodně škoda. Po několika letech od minulého černobílého vydání přichází nakladatelství Crew Kids s Kůstkem v barvě. Cílí na děti od osmi let výše a my bychom řekli, že je to bude bavit .

Mrzí vás, že děti nečtou zdaleka tolik,. kolik byste rádi a nevíte, jak je k tomu nenásilně přimět, aniž byste jim písmenka zprotivili? Máme tip, který by mohl zabrat. Podstrčte jim komiks! Konkrétně Kůstka, který před časem časopis TIME zařadil mezi stovku nejlepší knih minulého století - poprvé se na amerických pultech objevila v roce 1991. 

Knížka, která nás nadchla: Animalium prostě musíte mít

Knížka, která nás nadchla: Animalium prostě musíte mít

Na některé knihy se s dětmi těšíme ještě před tím, než vyjdou. Přesně takové je Animalium. Krásná výpravná kniha, kterou jsem už pár let okukovala…celý článek

Dílo Jeffa Smithe získalo celou řadu ocenění, o to paradoxnější je, že se svého času dostalo mezi seznam knih, které naopak chtěla část rodičů zakázat kvůli přílišnému násilí. Je pravda, že příběh rozložený do devíti knih je postupem času temnější a temnější, ale bát se ho rozhodně není třeba. Násilí tam není moc, není samoúčelné a slouží příběhu.

Mimochodem právě o téhle knížce, respektive o celém příběhu se říká, že znovu naučil americké děti číst. 

Kůstek dorazil v barvě

Není divu, zkuste se začíst, tenhle fantasy příběh chytne nejspíše i vás a to nejen díky příběhu samotnému, velkou roli hraje i dynamická kresba. Celá série u nás už jednou vyšla, v původní černobílé verzi – a teď vychází znovu v kolorovaném vydání, které osloví také mladší publikum. To se povedlo nad očekávání zejména v USA, kde kolorovaný Kůstek odstartoval vlnu zájmu o komiksy pro děti. K mání jsou zatím první dva celobarevné díly: Útěk z Kůstkova a Velké kraví dostihy. 

Kdo nebo co to vlastně je ten Kůstek nebo tedy Kůstci? Podivná a nikde jinde neviděná rasa bytostí s mnoha lidskými vlastnostmi. Tři z nich  - Ferdu, ŠVandu a Podfu - vyhnali z jejich vesnice a tak se museli vydat přes velikou poušť. Bratranci se nakonec sejdou na ranči spravovaném drsnou Babčou Ben a její milou vnučkou, Trnkou. Kůstci však nevědí, že už jim temné síly šlapou na paty a jejich dobrodružství sotva začíná!

Narazí mimo jiné na lidskou rasu, Krysáky, na přetřes přijdou i draci. A hlavně, je tu hrozivý Pán kobylek, který se chce zmocnit celého světa - a právě Tři Kůstci mu to budou chtít zatrhnout. A to je teprve začátek! Je to napínavé a přitom vtipné! Ostatně, jeden citát za všechny. "Miluju Kůstka, Kůstek je skvělej!" prohlásil Matt Groening, tvůrce Simpsonových. 

Kůstek 1: Útěk z Kůstkova (nové barevné vydání), napsal a ilustroval JOff Smith, přeložil Michal Bronec, vydal CrewKids 2018, doporučená cena 249,-

Kůstek 2: Velké kraví dostihy (nové barevné vydání) , napsal a ilustroval JOff Smith, přeložil Michal Bronec, vydal CrewKids 2018, doporučená cena 249,-

Kniha H.U.D.B.A. přináší čtení o zvucích, skladbách a muzice, jaké tu zatím nebylo

Kniha H.U.D.B.A. přináší čtení o zvucích, skladbách a muzice, jaké tu zatím nebylo

Je tu H.U.D.B.A. aneb harmonicky unikátní defilé bombastické akustiky. Vyšla další z řady úspěšné S.E.R.I.E., která přibližuje dětem a mládeži různá…celý článek

Komiksy nejsou jen četbou pro děti! České talenty mizí, tvrdí zakladatelka festivalu Frame

Komiksy nejsou jen četbou pro děti! České talenty mizí, tvrdí zakladatelka festivalu Frame

První listopadový víkend se promění pražské Karolinum v ráj komiksu. Festival Frame představí špičky svého oboru z Čech i ze zahraničí. Jsou tuzemští…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
720p 480p 360p 240p
Tohle nejím! Holčička, které nechutná avokádo, dělá neuvěřitelné …

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku