Vezměte děti na náplavku! Ratolest Fest se koná už tuhle sobotu

Vezměte děti na náplavku! Ratolest Fest se koná už tuhle sobotu
Foto: Ratolest Fest
Sdílej na facebooku
22. května  2019 
 06:00

Máte tuhle sobotu co dělat? Máme pro vás zaručený tip. Na pražské náplavky se 25. května 2019 pošesté vrátí festival plný sportu, umění a aktivit pro rodiny s dětmi ve věku 014 let. Organizátoři slibují, že udělají všechno proto, aby to zase byl den, který si všichni užijí.

Co všechno vás na Ratolest Festu čeká? Náplavky po obou březích Vltavy nabízí přes 100 interaktivních stanovišť sportů, kroužků a volnočasových aktivit pro děti i rodiče. Klidně tam můžete strávit celý den objevováním a zkoušením, na festival se neplatí vstup a všechny programové prvky jsou zdarma.

O festivalu nám toho více řekl jeho zakladatel Matěj Špiroch. "Ratolest Fest není jen o pohybu a sportu. Máme stanoviště debatních kroužků, několik výtvarných dílen různého zaměření, rybářský kroužek nebo malé chemiky či fyziky. Dokonce máme i jedno stanoviště se vzdělávacími elektronickými hrami, ale to je čestná výjimka, jinak u nás elektronickou zábavu nehledejte. Mým cílem je nabídnout na náplavkách tak pestrou paletu možností, že si vybere úplně každý," říká.  

Novinkou letošního ročníku budou půjčovny nejrůznějších nafukovacích i pevných plavidel, na kterých budete moci překonat řeku svým vlastním tempem. K dispozici budou samozřejmě i posílené městské přívozy a znovuotevřená lávka pro pěší na Železničním mostě. Program a všechny praktické informace najdete ZDE

Bude letošní ročník v něčem jiný než předchozí?

Každý ročník se snažím dělat tak, abychom se moc neopakovali. Jistě, jsou stanoviště, která fungují skvěle (namátkou basketbal, kanoistika, judo, aikido, fotbal, florbal, baseball, yachting, atletika, gymnastika, kolová a několik vodáckých skupin), a tak nemá cenu do nich zasahovat.

Nové šokující doporučení! Dětem do dvou let tablet do ruky nepatří

Nové šokující doporučení! Dětem do dvou let tablet do ruky nepatří

Dáváte tablet nebo chytrý mobil do ruky nejen předškolákům, ale i batolatům? Protože víte, že se tím zabaví a zároveň se něco naučí, vždyť kvůli tomu…celý článek

Letos bych rád upozornil na půjčovny několika typů lodí, které budou na obou březích, a návštěvníci se tak budou moci stát svými vlastními převozníky. Zároveň máme letos rekordní počet tanečních stanovišť, což doufám potěší všechny malé baletky. Z loňska pokračujeme s akcí, ve které společně s maminkami bývalých pacientů motolské onkologie vybíráme výtvarné potřeby pro ty současné, kteří bohužel na Ratolest Fest nemohou.

S jak starými dětmi na něj vyrazit a co si vzít s sebou?

Ideální je Ratolest Fest pro děti v rozmezí 012, ale není to dogma. Na spoustě stanovišť se vyblbnu i já, a to je mi 40. Takže jde spíš o věk mentální. S sebou vzít hlavně dobrou náladu, a pokud hodláte zkoušet jeden z mnoha vodních sportů, tak doporučuji i suché oblečení. Ratolest Fest je zadarmo a ani žádné ze stanovišť není zpoplatněné. Takže pokud si uděláte svačinu, nemusíte mít ani peněženku. Na druhou stranu v areálu máme 12 občerstvovacích stanovišť od čerstvých melounů přes burgery až ke skvělým českým zmrzlinám.

Co osobně byste z letošního ročníku nejvíc vypíchl vy?

Mimo těch věcí, které už jsem zmínil, se těším na letošní zásah HZS Praha. Sehnali jsme jim několik nepojízdných vozidel, na kterých nám po celý den budou ukazovat, jak při dopravní nehodě dokáží auto rozstříhat během sekund jako papírovou hračku.

Sport i debatní kroužky

Považujete nedostatek pohybu za velký problém dnešních dětí?

Asi ano, ale Ratolest Fest není jen o pohybu a sportu. Máme stanoviště debatních kroužků, několik výtvarných dílen různého zaměření, rybářský kroužek nebo malé chemiky či fyziky. Dokonce máme i jedno stanoviště se vzdělávacími elektronickými hrami, ale to je čestná výjimka, jinak u nás elektronickou zábavu nehledejte. Mým cílem je nabídnout na náplavkách tak pestrou paletu možností, že si vybere úplně každý.

Rodiče často tvrdí, že najít pohybovou aktivitu pro děti je těžké, protože všude dávají přednost talentovaným a chtějí po nich výkony. Co když někdo prostě jen chce, aby se dítě hýbalo? Najdou na Ratolest Festu i něco takového?

Určitě najdete mezi sportovními kluby řadu těch "elitních", je to logické. Nicméně z mé zkušenosti (a na tréninky našich vystavovatelů pravidelně chodím) je cílem absolutní většiny trenérů to, aby aktivita děti bavila. Jsou to často lidé, kteří tohle dělají po práci, bez nároku na odměnu. Věřím, že každého rodiče, který se bude chtít o atmosféře v klubu nejdříve přesvědčit, rádi přivítají. Osobně můžu doporučit třeba Aikido Vinohrady, Sokol Pražský basket, Sokol Vyšehrad Teamgym, veslaře z ČVK nebo jachtaře z ČYK. Ale je jich mnohem, mnohem víc.

Jak vybrat správnou velikost dětského kola a kolik by mělo vážit?

Jak vybrat správnou velikost dětského kola a kolik by mělo vážit?

Vybíráte dětské kolo? Zaměřte se nejen na to, jak vypadá, ale také na jeho hmotnost. Čím méně, tím lépe. Za ta skutečně hodně lehká kola si budete…celý článek

Předpokládám, že se každý rok na náplavkách pohybujete také  dokážou vás návštěvníci něčím překvapit?

Každý rok mne dostane stejný dotaz: A příští víkend to bude zase? Jakkoliv bych rád, chystání Ratolest Festu je i takhle práce skoro na půl roku.

Jaký ohlas na akci míváte od zástupců kroužků, oddílů a tak dále?

Je jasné, že pro velké kluby masových sportů jsme jen malým dodavatelem talentů, ale pro ty menší už dokážeme být vcelku efektivní. Samozřejmě nemám čísla, ale ze zpráv od klubů i rodičů se každý rok dozvím o pár dětech, které si u nás opravdu svůj kroužek našly. To je samozřejmě jedním z hlavních cílů akce.

Tím nejhlavnějším je ale vytvořit místo, na kterém se děti unaví a rodiče nebudou mít na konci dne hlavu jak pátrací balón. Žádné (mimo tanečních nebo hudebních) stanovišť nemá aparaturu a celkově hudba v areálu hraje tak na 1520 %. No a z našich centrálních reproduktorů provádí akcí 4 moderátoři z Na Stojáka, aby se rodiče měli šanci třeba trochu zasmát, zatímco čekají na prcka, který právě zkouší dát gól nebo namalovat vzkaz podpory do motolské dětské onkologie.

Tohle je bude bavit víc než škola! Vezměte děti na Veletrh vědy

Tohle je bude bavit víc než škola! Vezměte děti na Veletrh vědy

Baví vaše děti pokusy, laboratoře, kvízy, interaktivní záležitosti? Rádi se učí něco nového, ale ocení, když to nepřipomíná školní výuku? Pak vám rozhodně…celý článek

Díky, mami, za prázdniny! Děti osamělých matek mohou mít hezké léto i díky vám

Díky, mami, za prázdniny! Děti osamělých matek mohou mít hezké léto i díky vám

Po úspěšné vánoční kampani #dikymamizavanoce, ve které se vybralo přes půl milionu korun pro matky samoživitelky a jejich děti, spustil e-shop Bonami.cz…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku