Výchova v zahraničí: Kde rodiče dávají dětem alkohol a kde je nechávají spát venku?

 • Na zdraví?
  Na zdraví?
  Foto: istock.cz
  Sdílej na facebooku
  28. srpna  2019 
   06:00

  Naše představy o nejlepší výchově dětí se mohou značně lišit od výchovných metod a představ v jiných částech světa. A je to celkem přirozené, protože kulturní rozdíly mohou být skutečně výrazné. A kulturní normy ovlivňují i to, jak vychováváme své děti.

  Jaké jsou největší rozdíly ve výchově v různých částech světa? Některé věci nám budou možná připadat poněkud ujeté, jiné nám budou blízké, u dalších si ani nedokážeme představit, že bychom je mohli praktikovat. Ne nadarmo se říká "jiný kraj, jiný mrav". A tak to je.

 • Dánsko

  Co dělají rodiče v různých zemích odlišně?
  Co dělají rodiče v různých zemích odlišně?
  Autor: iStock

  Děti v Dánsku zůstávají velmi často v kočárku, zatímco rodiče nakupují nebo večeří. V některých částech světa je zkrátka časem ověřený způsob, jak brát děti do restaurace nebo na nákupy. A právě v Dánsku stojí zaparkované kočárky se spícími dětmi před obchodem nebo před restaurací, zatímco rodiče nakupují nebo večeří. Že byste se bála, že vám dítě někdo unese? V Dánsku má většina kočárků zabudovaná vyspělá monitorovací zařízení, takže rodiče mohou být bez obav.

  Tohle jsou děti z královských rodin! Komu to sluší nejvíc?

  Tohle jsou děti z královských rodin! Komu to sluší nejvíc?

  Asi všichni známe britskou královskou rodinu včetně čtyř dětí korunních princů. Možná máte tušení o dětech, které vyrůstají na dalších…celý článek

 • Norsko

  Autor: iStock

  V Norsku (ale taky ve Švédsku i Finsku) děti přes den téměř výhradně spí venku. Rodiče totiž věří, že spánek na čerstvém vzduchu nabízí spoustu zdravotních benefitů. Dokonce i za mrazivého počasí dávají norští rodiče děti ven do kočárku, protože se domnívají, že pobyt venku snižuje riziko nachlazení nebo chřipky. A asi na tom něco bude.

 • Finsko

  Autor: iStock

  Děti ve Finsku mají na základních školách každých 45 minut patnáctiminutovou přestávku. Předpokládá se, že častější přestávky, při nichž si děti hrají a běhají, mají pozitivní vliv na jejich koncentraci při výuce. Finové mají jeden z nejlepších vzdělávacích systémů na světě, tak na tom něco bude. Co to zavést i u nás?

  Příliš mnoho rodičovských rad a snaha být supermatkou ženy stresují. Proč?

  Příliš mnoho rodičovských rad a snaha být supermatkou ženy stresují. Proč?

  Nemusíte být „supermother“, abyste byla nejlepší máma pro své děti. I mámy, které chybují, jsou fajn, a leckdy lepší než ty, které žijí jen podle příruček.…celý článek

 • Hongkong, Indie a Tchaj-wan

  Autor: iStock

  Po celém světě mají rodiče nejrůznější názory na to, kdy by mělo jít dítě večer spát. V těchto zemích to vyřešili po svém. Zatímco třeba v Austrálii či na Novém Zélandu chodí děti do postele kolem půl osmé večer, indické, tchajwanské či hongkongské děti chodí spát až po 22. hodině!

 • Itálie

  Autor: iStock

  V Itálii je běžné, že starší děti a mladí teenageři mohou při večeři ochutnat víno nebo jiný alkohol s členy rodiny. Přestože je ve většině evropských zemí zákonem stanoveno, že alkohol je povolen až od 18 let, víno pod dohledem dospělých se v Itálii nepovažuje za nepřípustné. Některé výzkumy naznačují, že ochutnávka vína při rodinné večeři nebo pod dohledem dospělých může snížit riziko, že dítě upadne později do problémů se zneužíváním návykových látek.

  16 potravin, které musí vaši teenageři jíst. Jinak jim hrozí tohle!

  16 potravin, které musí vaši teenageři jíst. Jinak jim hrozí tohle!

  Pizza, těstoviny, občas burger? Pokud váš teenager jí zrovna takhle, asi už si od vás vyslechl svoje. Přemluvit tuhle věkovou kategorii k tomu, aby…celý článek

 • Švédsko

  Autor: iStock

  Švédsko se stalo první zemí, která – a to v roce 1979 – zakázala tělesné tresty. To znamená, že první generace dětí, která nikdy nebyla vystavena tělesným trestům, je dnes sama rodiči. Od té doby roste seznam zemí, kde jsou fyzické tresty zakázané, v současné době je to asi 52 zemí.

 • Francie

  Autor: iStock

  Ve Francii pravděpodobně nenajdete dítě, které bude házet jídlo na zem nebo bude jíst ve spěchu. Děti ve francouzských školách mají na oběd čas minimálně 30 minut, totéž platí v rodinách, kde se jí co nejdéle a jídlo se vychutnává. Oběd považují za společenskou událost a taky možnost ochutnat nová jídla. Francouzští rodiče se domnívají, že je důležité zpomalit a jídlo si vychutnat. Takže své děti odmalička „cvičí“ na pomalé stravování.

  Finové na to přišli! Co se jim osvědčilo na šikanu ve školách?

  Finové na to přišli! Co se jim osvědčilo na šikanu ve školách?

  Případů šikany stále přibývá. Se šikanou se podle průzkumů setkaly dvě čtvrtiny žáků prvního stupně a dvě třetiny z druhého stupně. Nejčastějšími typy…celý článek

 • Japonsko

  Autor: iStock

  Japonské děti využívají veřejnou dopravu už v raném věku. Rodiče totiž věří, že je důležité dětem poskytnout dovednosti, které potřebují k nalezení vlastní cesty. Malé děti taky dělají velmi brzo jednoduché pochůzky, není neobvyklé, že rodiče děti pošlou do pekárny nebo obchodu s potravinami. Jednoduše japonští rodiče chtějí, aby jejich děti byly co nejdříve nezávislé.

  Zkřížená lateralita může za problémy s psaním i čtením! Nemá ji vaše dítě taky?

  Zkřížená lateralita může za problémy s psaním i čtením! Nemá ji vaše dítě taky?

  Je vaše dítě vyhraněný pravák, nebo levák? Nebo se nachází ve společnosti těch, kteří mají takzvanou zkříženou lateralitu, kdy má dítě vedoucí oko…celý článek

  Co je špatného na uplácení dětí? Nejspíš budete překvapeni!

  Co je špatného na uplácení dětí? Nejspíš budete překvapeni!

  Děláte to také, nebo naopak považujete úplatky při výchově svých ratolestí za zcela nepřípustné? Jsou opravdu za všech okolností špatným řešením?…celý článek

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku