Mít čtyři děti je snazší než mít jedináčka, myslí si jejich matka! Souhlasíte? | Supermámy

Mít čtyři děti je snazší než mít jedináčka, myslí si jejich matka! Souhlasíte?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  26. července  2019 
   06:00

  Pokud někdo tvrdí, že mít hodně dětí je opravdu síla a že to je stokrát horší než mít jednoho potomka, pak zřejmě netuší, jaké výhody to naopak může mít. Steph Montgomery je matkou pěti dětí a více než dvacet let se aktivně podílí na prosazování reprodukčních práv, bojuje taky proti domácímu násilí a je vášnivou feministkou. Mít čtyři děti je podle ní mnohem snazší než vychovávat jen jedno. Já mám tři děti a musím říct, že v některých bodech s ní naprosto souhlasím.

  Steph Montgomery kdysi chtěla jen dvě děti. Ještě před deseti lety by se každému, kdo by jí prorokoval děti čtyři, hlasitě vysmála. Když se ale stala mámou, uvědomila si, jak ji to změnilo. Porodila další dítě, s partnerem „vyvdala“ další dvě děti, takže celkem mají dnes čtyři. Leckdo by si řekl, že to asi bude těžké, ale ona sama tvrdí, že mít pět dětí je snazší než mít jedno. „Možná si myslíte, že je to jen moje iluze, abych se nezbláznila nebo abych se cítila líp, ale já prostě vím, že je mnohem snazší být mámou čtyř dětí než jedináčka,“ tvrdí. Jaké výhody takové mateřství podle ní má?

 • Protože mě nepotřebují každou sekundu každý den

  Autor: iStock

   

  Čtyři děti pro mě znamenají více volného času. Mé děti jsou spolu celý den, takže mám čas na to, abych se osprchovala, zacvičila si, najedla se a šla se vyčurat. Jakmile děti vyrostly z plenek, vlastně se občas vyskytly i chvíle, kdy jsem se nudila. Což se mi nikdy nestalo, když jsem měla jen jedno dítě.

   

  Hlídání vnoučat: Povinnost prarodičů, nebo ne?

  Hlídání vnoučat: Povinnost prarodičů, nebo ne?

  Dnešní mladistvé důchodkyně nevědí kam dřív, protože vedle práce mají spoustu zájmů. Některé starší ženy vnoučata zkrátka tak neberou. Zároveň je možné…celý článek

 • Protože spolu mluví

  Autor: iStock

   

  Mé děti nikdy nepřestanou mluvit. Když máte jedno dítě, musíte odpovídat mnohem častěji na jeho otázky a vykládat mu o poslední epizodě jeho oblíbeného seriálu nebo o tom, na jaké úrovni Minecraftu právě je. Více dětí však znamená více klidu a pohody, protože sourozenci si mezi sebou dokážou krásně povídat. Je to někdy blaženost.

 • Protože si s nimi nemusím pořád hrát

  Autor: iStock

   

  Asi vám budu připadat divná, ale nesuďte mě. Naprosto nesnáším hraní si s dětmi. Není to tak, že bych je nemilovala nebo že bych nechtěla, aby byly šťastné, ale pro mě jsou ty dětské hry nudné a stereotypní. Jasně, taky si s nimi hraju, ale díky počtu dětí nemusím pořád. Vyhrají si spolu samy. Přece jen je pro mě fyzicky náročnější dostat se na podlahu nebo skákat na trampolíně, aniž bych se strachovala, že se počurám.

   

  Tohle vzkázal dětský lékař všem bojácným matkám! Dojme i vás?

  Tohle vzkázal dětský lékař všem bojácným matkám! Dojme i vás?

  Dětský lékař Sam Hay má ordinaci v australském Sydney a jako doktor pracuje od roku 2005. Svou kariéru zahájil jako armádní lékař a šestkrát byl nasazen…celý článek

 • Protože spí ve stejném pokoji

  Autor: iStock

   

  Mé první dítě neustále toužilo spát se mnou v ložnici, tudíž si ani nepamatuji, kdy jsem se pořádně vyspala. Jakmile děti přibývaly, bylo to jednodušší, protože spolu chtěly spát – ne se mnou nebo tátou. Další výhoda více dětí.

 • Protože si navzájem pomáhají

  Autor: iStock

   

  Naše děti si taky pomáhají. Starší vysvětlují mladším matematiku lépe než já, která matematice nikdy neholdovala. Čtou si společně knížky, blbnou, hrají různé motivační hry, a dokonce si pomáhají v těžkých chvílích, jako jsou záchvaty vzteku nebo chvíle, když dostanou nějakou špatnou zprávu.

   

  Šestičlenná rodina si plní sen a jezdí po zemi v karavanu! Budete žasnout!

  Šestičlenná rodina si plní sen a jezdí po zemi v karavanu! Budete žasnout!

  Jezdíte v létě do kempu pod stan, nebo máte dokonce přívěs, ve kterém týden bydlíte? Tak si zkuste představit, že v něm žijete celý rok a jezdíte z…celý článek

 • Protože se vzájemně korigují a učí

  Autor: iStock

   

  Je úžasné sledovat a poslouchat, jak se děti vzájemně učí, co je správné a špatné chování, nebo sledovat, jak řeší vzájemné konflikty bez mého zásahu. Mít více sourozenců znamená, že děti mají více příležitostí odlišit správné od špatného a poznat, jak pracovat na vlastní pěst. Není taky nic úžasnějšího než sledovat, jak si děti dávají navzájem životní lekce, o kterých vím, že jim budou v budoucnu přínosné. Třeba nejstarší syn naučil toho nejmladšího, jak používat nočník. Magické.

 • Protože vzájemně soutěží

  Autor: iStock

   

  Vzhledem k tomu, že jsem konkurenční osoba, chápu hodnotu v tom, že se sourozenci mohou zapojit do trochu přátelského soutěžení. Naše čtyři děti se navzájem vybízejí, aby dělaly to či ono lépe, a z valné části to fakt funguje. Mít čtyři děti taky znamená, že mají vždycky někoho, s kým si můžou hrát – kdekoli a kdykoli.

   

  Můžete mě odsoudit, ale tohle prostě pro dceru neudělám!

  Můžete mě odsoudit, ale tohle prostě pro dceru neudělám!

  Že jsem zbytečně přísná, nekompromisní a malicherná? Nemyslím. Dnešní děti mají všechno ve srovnání s dobou, kdy jsme vyrůstali my, velmi snadné. Až…celý článek

 • Protože mi pomáhají

  Autor: iStock

   

  No a mimo jiné je taky fajn mít více dětí, protože více rukou více udělá. Překvapivě je náš velký dům se zahradou čistší než můj dům, když jsem měla jen jedno dítě. Nebudu lhát a tvrdit, že si nikdy nestěžuji a že nejsem někdy utahaná, ale mé děti jsou velkými pomocníky. Nemusím spoustu věcí dělat sama, protože aspoň jeden z nich mi pomůže.

   

   

  Zkřížená lateralita může za problémy s psaním i čtením! Nemá ji vaše dítě taky?

  Zkřížená lateralita může za problémy s psaním i čtením! Nemá ji vaše dítě taky?

  Je vaše dítě vyhraněný pravák, nebo levák? Nebo se nachází ve společnosti těch, kteří mají takzvanou zkříženou lateralitu, kdy má dítě vedoucí oko…celý článek

  Co všechno by měly mámy učit své syny? Na tohle nesmíme zapomínat!

  Co všechno by měly mámy učit své syny? Na tohle nesmíme zapomínat!

  Máte-li syny, pak byste neměla zapomínat na některá pravidla ve výchově, aby z nich jednou vyrostli sebevědomí a zdraví jedinci. Chlapi, kteří budou…celý článek

   

   

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Děti vám to řeknou: Maminka roku umí vafle, krupicovou kaši i …

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku