Pozoruhodné příběhy, kvůli nimž budou vaše děti vzpurnější než dřív

Příběhy pozoruhodných dětí se čtou samy
Foto: Supermámy.cz
Sdílej na facebooku
19. února  2020 
 06:00

Nejlepší knihy jsou ty, o kterých se doma mluví, i když si v nich zrovna nelistujete a nečtete je. Třeba kvůli tomu, že jsou plné fantazie, jsou ukrutně napínavé nebo nějakým způsobem inspirující. To poslední je případ novinky Příběhy pozoruhodných dětí, o které se u nás doma poslední dobou debatuje dost často.  

Pozor, tuhle knihu nedávejte dětem, pokud od nich vyžadujete naprostou poslušnost. Nebo pokud nechcete, aby každou chvíli zkoušely něco nového a posouvaly hranici svých možností. 

Protože přesně to hrozí, když se začtou, ať už samy nebo s vámi, do Příběhů pozoruhodných dětí. Téměř tři desítky malých hrdinů z celého světa u nás doma baví jak osmiletého syna – ten je vyloženě cílovou skupinou knihy, na níž stojí psáno, že je pro čtenáře od 9 do 99 let – tak i čtyřletou dceru. Jen teď neustále leze po výškách a tvrdí, že je Poorna Malavath, Indka, která ve třinácti letech zdolala Mount Everest. 

Ilustrovaný Harry Potter je pecka! Čtvrtý díl vás zavede na Turnaj tří kouzelníků

Ilustrovaný Harry Potter je pecka! Čtvrtý díl vás zavede na Turnaj tří kouzelníků

Příběhy kouzelnického učně Harry Pottera dávno prověřil čas. Čtou je další generace nadšených dětí a sérii se navíc stále daří přicházet s něčím novým.…celý článek

Autorkami knihy, kterou v češtině vydala Mladá fronta, jsou samé ženy a možná i díky tomu jsou obě pohlaví zastoupena férovým způsobem. Jako první na scénu vstupuje švédská klimaaktivistka Greta Thunberg, ale najdete tu také Bethany Hamilton, skvělou surfařku, která přišla o ruku kvůli žralokovi. Nebo Jon-mi Pak, která se svou matkou za dramatických okolností utekla z komunistické Severní Koreje. 

Objeví se i jména, která znáte dávno, ať už jsou to malířka Frida Kahlo, fotbalista Pelé nebo Louis Braille, který své slepecké písmo vymyslel jako sotva patnáctiletý. 

Příběhy pozoruhodných dětí mají u mých potomků úspěch i díky tomu, že jdou dál – nejen v tom, že vyprávějí i o tom, co případně dělají dětští hrdinové dnes. 

Když se píše třeba o zmíněném Braillovi, nechybějí zmínka o osudu Helen Keller, ukázka Braillova písma a tip, jak poslat zašifrovanou zprávu. Když se píše o dívce, která se musela vyrovnávat se šikanou, autorky pořádně dětem vysvětlí, o co vlastně jde. A když hrdina příběhu přežil lavinu, dozvíte se spoustu praktických informací na tohle téma – samozřejmě že hned zítra je asi neuplatníte, ale to přece vůbec nevadí. 

Příběhy pozoruhodných dětí. Napsala Amanda Liová, ilustrovala Amy Blackwellová, přeložila Daniela Krolupperová. Vydala Mladá fronta.

Padesátka výjimečných žen 

Když už jsme u příběhů, které se pro vaše potomky mohou stát inspirací, připomínáme už před časem vydané knihy podobného zaměření, které také rozhodně stojí za přečtení. 

Skvělé jsou například Kapky na kameni, které nedávno vydal Albatros. Tu knížku jsem si s chutí přečetla i já, protože je nejen čtivá, ale navíc i  výtvarně krásná. Napsána je jazykem, který je sice srozumitelný i dětem, ale nijak se jim nepodbízí. 

Životy padesátky výjimečných Češek a Slovenek jsou rozhodně inspirativní a vsadím se, že spoustu z nich taky vůbec neznáte. Vedle známých hrdinek typu Věry Čáslavské, Soni Červené, Mariky Gombitové, Mileny Jesenské či Marty Kubišové tu najdete i hrdinky zapomenuté, které ale rovněž jako ty kapky na kameni – krůček po krůčku – prošlapaly cestičku těm dalším. Kniha je výsledkem roční práce téměř čtyřicetičlenného týmu autorek, ilustrátorek a editorek. A stálo to za to! 

Kapky na kameni: 50 příběhů českých a slovenských rebelek. Gabriela Futová, Veronika Šikulová, Zuzana Štelbaská, Klára Kubíčková, Monika Kompaníková, Monika Kapráliková, Hana Krutílková, Kamila Musilová, Lucie Jarkovská, ilustrace například Nikola Logosová, Mulia Žatkuliaková nebo Barbora Idesová. Vydal Albatros. 

Albatros má na kontě i další dvě u nás doma oblíbené knihy: Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky a následnou Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky 2 italské autorské dvojice Francesca Cavallo a Elena Favilli. Dají se samozřejmě číst i klukům, jak jsme u nás doma experimentálně ověřili.

Co najdete v jedničce? Sto krátkých příběhů vypráví životní osudy stovky mimořádných žen z minulosti i současnosti. Umělkyně, sportovkyně, vědkyně, političky a další velké osobnosti, které se nesmazatelně zapsaly do historie, inspirují malé i velké čtenáře k tomu, snít velké sny. Seznámíte se s královnou Alžbětou I., módní návrhářkou Coco Chanel nebo s tenistkou Serenou Williams. Každý medailonek navíc doprovází celostránkové portréty od šedesáti výtvarnic z celého světa. Dvojka je koncipována stejně. 

A kdybyste naopak chtěli vyloženě klučičí hrdiny – které můžete s chutí číst i dcerám – jsou tu Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční. Ti vyšli už před časem ve vydavatelství Ella&Max. Také tahle série autora Bena Brookse už má i dvojku ze stejného vydavatelství a doplňují ji Příběhy pro děti, které se nebojí být výjimečné

Nečekejte příběhy akčních hrdinů zachraňujících lidstvo ani miláčků osudu, kterým sudičky nadělily krásu, inteligenci, štěstí a bohatství už do kolébky. Ne – každá z osobností v téhle knize si musela vybojovat nějaký svůj osobní zápas. Leckdo se zde dokázal vzepřít nepříznivému životnímu údělu, vymanit se z prostředí, odkud vzešel, vypracovat se díky své píli či neotřesitelné důvěře v sebe sama.

Knížka, která nás nadchla: Animalium prostě musíte mít

Knížka, která nás nadchla: Animalium prostě musíte mít

Na některé knihy se s dětmi těšíme ještě před tím, než vyjdou. Přesně takové je Animalium. Krásná výpravná kniha, kterou jsem už pár let okukovala…celý článek

Tohle stojí za vidění! Cirque du Soleil s představením Totem, balety Oněgin a Timeless

Tohle stojí za vidění! Cirque du Soleil s představením Totem, balety Oněgin a Timeless

Na některá představení a některé kulturní akce se těšíme více než na jiné. A teď vám přinášíme několik právě takových tipů. Zvláště představení francouzského…celý článek

 

 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku